Preskočiť na obsah

Stavanie mája 30. apríla 2021

Milí spoluobčania,


V súlade s uznesením Vlády SR z 26. apríla 2021, ktorým sa predlžuje núdzový stav na celom území SR do 28. mája 2021 z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, aj naša obec musela pristúpiť k tradičnej akcii „Stavania mája“ bez prítomnosti občanov.

Toto podujatie bolo v minulosti ovenčené tancom - spevom našich občanov a detského folklórneho súboru Vretienko, ale i pálenkou a rozhovormi,  a verte, aj my by sme boli radi, keby sa už všetko vrátilo do „starých koľají“ a obľúbené akcie sa konali za prítomnosti verejnosti.

Máj je symbol víťazstva jari nad zimou, smrti nad životom, opradený láskou, silou a zdravím, tradične farebne ozdobenou Májkou uprostred dediny a nielen tam, ale aj pri domoch slobodných dievčat, ktorým ich chlapci vyjadrovali lásku.

Podľa platných nariadení sa ľudia nemajú zhromažďovať a musia dodržiavať aj na verejnosti prísne opatrenia, z tohto dôvodu bol v našej obci dnes 30. apríla v komornom štýle s vylúčením verejnosti s minimálnym počtom ľudí postavený Máj.

Ale predsa len, okoloidúce mamičky ukazovali svojim deťom, ako sa stavia máj, naši škôlkari s pani učiteľkami zaspievali v pozadí Máj, máj, máj zelený..., čo nám pripomína, že radosť a smiech detí v tomto období je najdôležitejšia súčasť našich životov.

Farebné stužky nech sú symbolom radosti zo života s nádejou pokojnejších dni naplnené zdravím, radosťou a Božím požehnaním.