Preskočiť na obsah

2 000 km v nohách

 

2 000 km v nohách

         Na nedeľný večer, 19.februára, nás pozvánka s pútavým názvom  2 000km v nohách pozvala do klubu KD na stretnutie s bratislavským enviromentalistom Martinom Kaľavským, ktorý sa v roku 2006 rozhodol peši a s 20-kilovým batohom na chrbte prejsť Cestu hrdinov SNP od  Slavína až po Duklu a pokračovať vo svojej túre cez celý Karpatský oblúk až k Železným vrátam v Rumunsku.

         Martina do našej obce pozvala botanička Katka Devánová, s ktorým sa spoločne snažia o ochranu našej prírody.

         Martinovi cesta trvala tri mesiace - od júna do septembra a vďaka jeho unikátnym fotografiám sme sa preniesli do karpatských lesov nielen u nás, ale aj na Ukrajine a v Rumunsku. Mali sme možnosť vidieť ukrajinské Karpaty a najvyšší vrch Ukrajiny  - Hoverlu, rumunské pohorie Rodna s úžasnými horskými jazerami, Fagaraš s najvyšším rumunským vrcholom Moldeveanu, tretie najvyššie rumunské pohorie Retezat s najvyšším vrchom Peleaga, krajinu akoby vystrihnutú z obrazov z 19.storočia, vzácne rastliny, rozkvitnuté lúky, zachovanú pôvodnú drevenú architektúru i stádo koní, čo ušlo svojmu majiteľovi... Dozvedeli sme sa, že najnebezpečnejšími tvormi v rumunských lesoch a na pasienkoch nie sú medvede, ale pastierske psy a že najlepšia ochrana pred nimi je slzotvorný plyn, že ukrajinským salámam či mäsovým konzervám je lepšie sa vyhnúť, že voda z lesných prameňov je stále čistá a osviežujúca, že tamojšie turistické chodníky nie sú opustené, že najčastejšími turistami, s ktorými sa môžeme stretnúť, sú  Česi a Poliaci, že na Ukrajine majú turistickú smerovú tabulu v tvare pilčíka s motorovou pílou, že na spomínanú Hoverlu môžete vystúpiť iba vtedy, ak si zaplatíte povolenku a keď už sa tam dostanete, tak vás privíta veľké smetisko, že v Rumunsku sa nové kláštory stavajú aj na tých najodľahlejších miestach, že Rumuni obľubujú pikniky, o čom svedčia neskutočné haldy odpadkov, čo po sebe zanechávajú, že provizórne turistické ubytovne sú klasické plechové, s obdĺžnikovým pôdorysom, ale nájdu sa už aj plastové v tvare futbalovej lopty, že rumunské pasienky sú plné oviec či kôz, že pastieri sú pohostinní  a ochotní od turistov čokoľvek odkúpiť, že turistické chodníky vedú často aj po hrane strmých skalných stien .... a mnoho, mnoho ďalšieho.

         Počas premietania Martin ochotne odpovedal na všetky otázky, ktoré akosi spontánne vyplývali z jeho rozprávania a z opisovania premietaných fotografií. Všetkých prítomných najviac asi prekvapilo to, že z turistického chodníka kvôli doplneniu zásob stačilo odbočiť raz za tri- štyri dni, že počas tejto túry nič neschudol, že z oblečenia sú najdôležitejšie suché ponožky, že naspäť domov sa z Rumunska až po Budapešť vrátil stopom a celkové náklady na túto trojmesačnú „dovolenku" vyšli asi na 500€.

         Je na veľkú škodu veci, že na prednáške boli prítomní okrem pani Devánovej a jej syna ako hostiteľov iba traja obyvatelia z našej obce. Dokonca ani mladých ľudí neupútala možnosť získať tip na návštevu nádherných miest, či dozvedieť sa čo-to zo skúseností takéhoto cestovateľa.

 

                                                       Mgr. Ema Michalcová

                                                         Obecná kronikárka