Preskočiť na obsah

Deň matiek

Opäť je tu rozkvitnutý máj a s ním sviatok Dňa matiek, ktorý sme tento rok slávili 15. mája.
Hoci nedeľa keď sme pozvali do sály kultúrneho domu všetky mamičky a staré mamy bola pochmúrna, preteplili a rozžiarili ju najmenší i tí väčší, ktorí s láskou a otvoreným srdiečkom pozdravili prítomné mamičky a babičky.
Slávnostný program otvorila Janka Fabianová, ktorá básňou vyznala lásku nielen svojej mame.
V mene obecného úradu privítala prítomných kultúrna pracovníčka obce Anna Gagová.
Z jej slov vyberáme:
V momente, keď sa narodí dieťa, narodí sa aj mama. Nikdy predtým neexistovala. Bola ženou, ale matkou nikdy. Mama je niečo úplne nové. Musí byť silná, aby dokázala vychovávať dieťa a milovať niekoho viac, ako seba samého.
Dnešné popoludnie je venované mamám všetkým, či už majú deti malé a venujú im svoju každodennú starostlivosť, alebo sú to mamy už s deťmi dospelými, ktoré si už drobnými starosťami prešli a teraz prežívajú zas to, čím žijú ich deti. Však nenadarmo sa hovorí, malé deti - malé starosti, veľké deti - veľké starosti. Čo všetko si musí jedna matka prežiť, viete len vy ženy - matky."
Po nej sa všetkým matkám prihovoril starosta obce Ing. Michal Križan.
Z príhovoru vyberáme:
Zastavme sa dnes na chvíľu vo víre všedností a neodkladných povinností a chyťme do dlane matkinu ruku. Láskajme ju tak ako ona nás kedysi v detstve hladila, milujme ju, tak ako ona nás celý život milovala a svojou bezodnou láskou zahŕňala. Sadnime si blízko nej a spomeňme ako preplakala drobné ranky i veľké úrazy s nami. Ochráňme a hlaďme ju v čase jej plnohodnotného života, veď je naším najväčším bohatstvom."
Naši najmenší, deti z Materskej školy v Adamovských Kochanovciach vniesli na javisko trochu jarného dáždika, pred ktorým sa zvieratká v lese museli schovať pod veľký hríbik a temperamentný country tanec.
Svoje mamičky a babičky tento rok pozdravili svadobným pásmom deti zo súboru Vretienko s doprovodom harmonikára Jána Holáska. Dve veselé pesničky pre všetky mamy zaspievali dve obyvateľky DSS a záver slávnostného programu patril deťom DD Lastovička a ich scénke o repke.
Milé mamičky, staré mami, vážení prítomní,
na záver tohto slávnostného popoludnia ďakujem všetkým účinkujúcim za ich vystúpenie a tiež všetkým, ktorí s deťmi tento pekný program nacvičili.
Ešte raz prajem všetko dobré všetkým mamám. Mladým mamičkám, aby si užívali radostí so svojimi detičkami a mamám skoršie narodeným, aby im ich veľké deti prinášali viac radostí ako starostí, pretože mama je tou, ktorá môže nahradiť všetkých ostatných, ale ju nemôže nahradiť nik .
" - to boli záverečné slová našej milej slávnosti.
Anna Gagová

Fotogaléria