Preskočiť na obsah

Divadlo Bratislava

V nedeľu, 4.marca, sme za vybrali do divadla. Do národného. Do činohry. Na komédiu. Na Apartmán v hoteli Bristol, ktorý vlastne neexistuje, ale to sme sa dozvedeli až na konci. A medzi tým sa odohralo veľa úplne iných vecí.... Najskôr sme nastúpili do autobusu a doviezli sa do Bratislavy, potom nás starosta v úlohe vedúceho zájazdu všetkých odfotil na pamiatku a do obecnej kroniky, potom sme sa rozišli poobzerať sa po Eurovei, potom sme si sadli do hľadiska a potom ... potom sa to konečne začalo... Na javisku sa pred nami objavili recepcia a bar neznámeho hotela, kde sa odohral dej deviatich Dahlových poviedok, ktoré režisér Michal Vajdička spojil do jedného príbehu tým, že všetky príbehy rozohrali tie isté hlavné postavy. Hviezdne obsadenie hlavných úloh - Zdena Studénková, Kamila Magálová, Mikuláš Huba, Jozef Vajda, Emil Horváth, Tomáš Maštalír, Ľuboš Kostelný, Gabika Dzúriková, Monika Himlerová a František Kovár dávali záruku dobrej zábavy.
Pilot britského letectva (Emil Horváth) sediaci pri bare zaoberajúc sa vlastnými myšlienkami, ktoré aj tak vždy končili pri vojnovom zabíjaní, sa nechtiac stane svedkom nezmyselnej stávky medzi arogantným a sadisticky zvráteným členom nafúkaného epikurejského klubu Donom Carlosom (Tomáš Maštalír) a mladým, prehnane čistotným hlupákom Oswaldom Corneliusom (Daniel Fisher), schopným obetovať čokoľvek, len aby sa stal členom tohto klubu, ktorého členovia sa zišli na dražbe obrazov významného maliara. Don Carlos ako cenu za prehratú stávku požaduje malíček ľavej ruky, mladík stávku prehrá, ale to mu nezabráni staviť sa znova, tentoraz so všetkými prítomnými epikurejcami, že zvedie krásnu dcéru ďalšieho hotelového hosťa - krásnu Dianu. Jej otec Azíz (Mikuláš Huba) potajme intriguje s recepčnou (Zdena Studénková) a predvádza svoju dcéru ako šťavnatú návnadu, aby ulovil milenca pre druhú dcéru, ktorá má lepru. Keď mladý hlupák zistí, s kým strávil noc, pochopí, že stávku opäť prehral a musí zaplatiť stratou pravej ruky.
Ďalší člen klubu Victor Hammond (Ondrej Kovaľ) je opantaný sexuálnou túžbou po Samanthe (Monika Himlerová), manželke svojho priateľa Jerryho (Ľuboš Kostelný). Inšpirovaný rozprávaním Dona Carlosa, ktorého príbehy sa týkajú buď sexu alebo stávok o useknutie dákej časti tela, dohodne sa s priateľom, že sa v noci vymenia pri svojich manželkách. Kým po bujarej noci Victorova manželka Mária (Gabika Dzúriková)vyjaví svojmu manželovi, že sex s ním sa jej počas celého manželstva doslova hnusil, ale že uplynulá noc jej ukázala milovanie v plnej nádhere, Jerryho manželka vyčíta svojmu manželovi, že nielen že nerozumie jej hudobnému nadaniu a hudobnému sluchu Máriinej mačky, ale ešte aj sex s ním ju minulej noci totálne sklamal. A tak sa nadržaný Victor dozvedá krutú pravdu, že je totálne neschopný milenec a naivná „čistá duša" Samantha zistí, že jej najlepšia priateľka Mária uzatvorila stávku so svojim manželom, že Samanthu presvedčí, že mačka, ktorú našla, je reinkarnovaný Ferenc Listc a tá ju od nej kúpi za 100 000 libier.
Recepčná hotela, pani Bixbyová, je Azízovou milenkou a ten sa jej za jej priazeň a služby odvďačí nádherným a veľmi drahým kožuchom. Ako však takýto dar zlegalizovať pred manželom ? Vymyslí plán so strateným lístkom zo záložne, ona kožuch zastaví za dáku smiešnu sumu a potom pošle manžela (Ivan Tuli Vojtek), aby s lístkom šiel do záložne a netušiac o čo ide, kožuch vyzdvihol a „podaroval" manželke. Keď však manžel zistil, k akej veci sa šťastnou náhodou dostal, manželke kúpi vypĺznutú lacnú líšku a krásny kožuch podaruje svojej milenke. Pani Bixbyová potupu neunesie a manžela - hotelového kuchára pripraví o život veľkou tučnou šunkou. A aby polícia nemohla nájsť vražednú zbraň, šunku upečie a dá ju hosťom na raňajky.
Všetky použité Dahlove poviedky majú jednu spoločnú črtu - pavúk spriadajúci svoje siete sa stane obeťou svojich intríg a v konečnom dôsledku je vykreslený ako hlupák. Aj napriek autorovmu cynizmu a nedôvere v ľudské dobro, režisér vyzdvihol humornú stránku Dahlových poviedok a do príbehu vložil množstvo vtipných momentov. Tomáš Maštalír dostal možnosť v tejto hre predviesť svoj komediálny talent a do svojej úlohy sa tak vžil, že v jednom momente sa spolu s divákmi začal smiať na svojich vlastných slovách a gestách.
Aj napriek tomu, že sme si komédiu dokonale užili a schuti sa nasmiali, večer sme ukončili vážne, keď sme si na výzvu Daniela Fishera uctili minútou ticha zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú, ktorým herci venovali toto predstavenie.

Fotogaléria