Preskočiť na obsah

Liečivé rastliny pre naše zdravie

Liečivé rastliny pre naše zdravie

V čase, keď sa väčšina ľudstva priveľmi odklonila od prírody a privodila si nesprávnou životosprávou rôzne choroby, mali by sme opäť začať vyhľadávať naše liečivé rastliny, ktorými nás príroda od nepamäti obdarúva. Hovorí sa, že „Na každú chorobu vyrástla bylinka." Každý môže pomôcť svojmu zdraviu, ak je trpezlivý, v pravý čas zbiera rastliny a počas liečebnej kúry z nich pije zápar alebo ich využíva vo forme extraktov, mastí, obkladov, alebo kúpeľa. Ak sa rozhodneme užívať liečivé rastliny, treba začať s bylinami prečisťujúcimi krv.
Dňa 23. apríla sa v klube KD stretli milovníci liečivých rastlín na besede s predsedom Občianskeho združenia Veronica PhD. Antonom Blahušom.
Zo zaujímavej prednášky sme sa dozvedeli, že liečba rastlinami sa nazýva fytoterapia. Liečba je pomalšia, ale bez nežiaducich účinkov. Evidujeme 4 000 druhov liečivých rastlín, z toho sa používa 200. Vo voľnej prírode u nás rastie 100 druhov a pestuje sa 50 druhov.
Z rastliniek najčastejšie pripravujeme klasický čaj - zápar, ktorý sa zalieva varenou vodou a lúhuje 15 minút. Macerát si pripravíme z 300g listov zaliatych 1 l alkoholu /najlepšie ražného alebo vodky/. Orientačné užívanie macerátu je na kg váhy tela 1 kvapka, rozdeliť na 3 dávky počas dňa.
Z rastliniek spomenieme: Betonica lekárska lieči nespavosť a prekrvuje. Veronica lekárska lieči vysoký cholesterol a zápaly. Vres obyčajný na zápal močových ciest, lieči aj dnu. Hrdobarka obyčajná nám ničí bacily v tele hlavne zlatého stafylokoka. Kapucínka väčšia má široké antibakteriálne účinky.
Čajová zmes na ničenie baktérií v tele:
Kapucínka lekárska 100 g
Žihľava dvojdomá 100 g
vňať Zimozeľu 100 g
Cibuľa domáca 25 g
Čajová zmes na vysoký cholesterol, denne sa pije 0,6 l:
Veronika lekárska 50 g
Zelený čaj 30 g
vňať Tymiánu 20 g

A. Gagová

 

Fotogaléria