Preskočiť na obsah

Mikulášska nádieľka

      V nedeľu 5. decembra zavítal aj do našej obce Mikuláš. V sále kultúrneho domu mal už pripravené veľké kreslo, aby sa po dlhej ceste mohol aj so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom pohodlne usadiť. Detí sa zišlo neúrekom a privítali Mikuláša silným potleskom. Mal pre ne pripravený veľký kôš plný sladkých balíčkov.

     Najskôr pozval k sebe tých najmenších aj s maminou alebo ocinom, potom sa osmelili staršie, ktoré už mali pripravenú básničku alebo pesničku. Anjel ako poslušný a dobrý pomocník bol pri Mikulášovi a pomáhal mu pri odmeňovaní detí, ale čert sa rozbehol po sále, niektoré deti vystrašil a tie smelšie poriadne ponaháňal. Keď Mikuláš obdaroval všetky deti, v jeho veľkom koši zostalo ešte pár balíčkov a tými obdaril tie smelšie, ktoré ešte raz zarecitovali alebo zaspievali.

     Od Ninky Regnerovej dostal aj krásny pozdrav s kresbou a takto Mikulášovi zaspievali Janka Fabianová a Peťko Múdry - Šebík:

                          „ Počúvajte všetci maličkí,

                          do okna si dajte čisté čižmičky,

                          dnes večer k nám príde vraví ocko náš,

                          naozajstný živý Mikuláš ..."

     A keď bol kôš úplne prázdny pobrali sa Mikuláš, anjel a čert za ďalšími deťmi. Zakývali sme mu na rozlúčku a Mikuláš nám sľúbil, že o rok opäť príde.

     Keďže sa deťom ešte nechcelo ísť domov, pri vianočných pesničkách sa ešte do sýtosti vyšantili.

 

A. Gagová

 

>>Fotogaléria>>