Preskočiť na obsah

Muzikál Matúš Čák Trenčiansky

V októbri, presnejšie v piatok 25., sme zmenili žáner a v piešťanskom Dome umenia sme si išli pozrieť muzikál Matúš Čák Trenčiansky. Po menšom počiatočnom blúdení sme šťastlivo dorazili na miesto určenia. Voľný čas do predstavenia sme využili na prehliadku galérie odievania. Oko potešili nádherne a precízne do najmenších detailov vypracované mužské odevy a dámske róby od antiky až po súčasnosť. Priestor Domu umenia nás zaujal svojou veľkosťou a obrovskou divadelnou sálou, kde sme sa pohodlne usadili do červených kresiel a spoločne s hercami sa vrátili do stredoveku, do obdobia bojov o uvoľnený uhorský trón.
Muzikál je dielom Ľubomíra Horňáka (hudba), Juraja Nvotu (libreto) a Mariána Brezániho(texty piesní). Režisér Peter Weinciller do hlavných úloh obsadil českú muzikálovú hviezdu Jiřího Zonygu (Matúš Čák Trenčiansky), Petru Maxinovú (Izabela), Petra Kočiša (kardinál Gentilis) a Martina Haricha (Karol Róbert z Anjou).
Hlavnou myšlienkou deja je boj o moc zosobnený do boja o uhorskú kráľovskú korunu a s tým súvisiace intrigy a zrada, samozrejme, za značnej podpory peňazí. Keď sa mladučký Karol Róbert, uchádzajúci sa o uhorský trón dozvie, že ukradnutá svätoštefanská koruna je v rukách nezávislého a mocného feudála Matúša Čáka Trenčianskeho, rozhodne sa ho - na radu intrigánskeho kardinála Gentilisa - pozvať do Budína na svoju korunováciu. Dobre vie, že kardinál najal kumánsku bojovníčku, aby Matúša zavraždila, vie aj o tom, že Gentilisovi sa podarilo chytiť templára, ktorý Matúšovi uhorskú korunu doniesol, a donútil ho aby Matúša do Budína vlákal a zradil, čo však netuší je to, že Gentilis sleduje predovšetkým vlastné ciele a za svoje služby si dá riadne zaplatiť. Gentilis sa usiluje o dosadenie Karola na uhorský trón, aby mal nad mladučkým a poddajným kráľom moc a mohol tak upevniť postavenie cirkvi ako nadriadenej inštancie svetským panovníkom. V mene tohto cieľa sa neštíti použiť akékoľvek prostriedky, vrátane vraždy a je presvedčený, že
... politika - v maske zmija, poradím si s tebou, anarchia ....
Matúš napriek presvedčeniu, že pozvanie je zákerné a skrýva v sebe dačo zlé, do Budína sa predsa len vyberie, aby požiadal o ruku Izabelu, krásavicu patriacu do dvora Karola Róberta. Kumánska bojovníčka, ktorej sa nijako nepodarilo kráľovskú korunu Matúšovi zobrať a odstrániť ho, miesto noža alebo luku rozhodne sa použiť jed nakvapkaný do vína. Otrávené víno však vypije Izabela a Matúš sa stáva svedkom jej rýchlej smrti. Nahnevaný na Karola Róberta, kardinála Gentilisa a všetkých zradných priateľov, podporovaný svojimi priaznivcami, ktorí mu tvrdia:
... ak ty nezavraždíš, tak zavraždia teba ...
vyhlási Karolovi Róbertovi vojnu a v bitke pri Rozhanovciach je porazený. Zranený sa vracia do Trenčína, kde sa stáva neobmedzeným pánom vo svojej Terra Matei - Matúšovej zemi.
Po 160 - minútovom predstavení, kde herci a speváci podali skvelé výkony, sme sa spokojní a o niečo múdrejší z našej histórie vybrali na cestu domov.
Mgr. Ema Michalcová, kronikárka
Anna Gagová