Preskočiť na obsah

Turistický pochod na Ždánovú

Turistický pochod na Ždánovú

Tohtoročná jar je veľmi suchá a teplá. Tradičná turistika na Ždánovú, ktorá sa už mnoho rokov koná 8. mája nebola ohrozená a už ráno nás vítalo svojimi teplými lúčmi májové slnko.
Pred obecným úradom sa o 11,00 hod. stretla opäť len malá skupina turistov hlavne detí.
Deň víťazstva nad fašizmom sme si pripomenuli položením kytice kvetov pri Pamätnej tabuli obetiam II. Svetovej vojny a vydali sme sa na pochod. Zdatnejší turisti nasadili rýchlejšiu chôdzu a postupne sa od skupinky odtŕhali. Ako sme zistili po príchode, pri chate na Ždánovej už bola veselá vrava, hasiči varili guláš a na občerstvenie čapovali pivo a vineu. Ohník už bol rozložený a kto veľmi vyhladol mohol si hneď sadnúť a opekať. Okolo nového okrúhleho stola už sedeli stálice tohto pochodu, ktorí každý rok idú ako predvoj. Postupne pribúdali ďalší nadšenci turistiky, ktorých sa napokon pri chate zišlo približne 70, všetkých vekových kategórií. V družnej debate sme si pri ohníku opiekli špekáčiky a občerstvili sa chladeným pivkom. Potešujúce je, že sa tu zišlo veľa mladých obyvateľov našej obce aj so svojimi malými deťmi, ktoré túto asi 1,5 hod. cestu šľapali aj po svojich. Aj tento rok sme pre ne pripravili tradičné súťaže: - obľúbené hľadanie cukríkov v košatom strome, skákanie vo vreci, kde sa smelo zapojili aj tí menší, preťahovanie lanom od najnižších ročníkov až po dospelých a zaujímavosťou bolo, že v tejto súťaži vyhrali vždy ženské družstvá. Aj keď nás trochu začala strašiť búrka prišlo len malé porosenie a na záver tohto vydareného dňa aj keď už v slabšom počte sa odohral futbalový zápas na zelenej lúke bez rozhodcu - iba pre zábavu.
Všetci sme si v tejto krásnej scenérii prírody za príjemného počasia dostatočne oddýchli, nabrali nových síl a v dobrej nálade sa vybrali na cestu domov, počas ktorej niektorých osviežil aj jarný dáždik.
Ďakujeme pánovi Vladkovi Mikušovi ml. za vyvezenie potravín a všetkého potrebného materiálu, pánovi Čaňovi za požičanie kľúčov od chaty a hasičom za pomoc pri súťažiach a občerstvení.
A. Gagová

Fotogaléria