Preskočiť na obsah

Turistika na Ždánovú

Turistický pochod na Ždánovú 8. mája
bol tento rok výnimočný. Na Ždánovú sme sa poniektorí vybrali okolo kultúrneho domu, Hlbokou cestou a cez Kurinov vrch. Dôvodom bolo pripravené odhalenie a pokrstenie novej turistickej informačnej tabule.
S iniciatívou postaviť takúto tabulu prišiel Martin Bušo. Spoločne s botaničkou Katkou Devánovou a obecným úradom pripravili návrh, podklady, naplánovali stavbu a jej financovanie. Po nich prevzali štafetu štyria dobrovoľníci, ktorí tabuľu vyrobili, pripravili pre ňu miesto a osadili - Vladimír Mikuš so synom Patrikom, Fedor Zaťko a starosta obce. Ten ju za prítomnosti asi 10 turistov odhalil a pokrstil ako sa patrí slovenskou borovičkou. Všetci sme tabuli zaželali dlhý život, aby ju prírodné živly a nespratní turisti nezničili, nech prinášala poučenie a potešenie okoloidúcim.
Po starostovi sa slova ujala Katka Devánová a podala nám zaujímavý odborný výklad. Jej slová priebežne dopĺňali prítomní starousadlíci, aby si deti a neznalí mohli vytvoriť čo najživší obraz o tomto mieste.
Pôvodný názov Kurinovho vrchu bol „Pod Sľačou" a bol súčasťou kochanovských kopaníc, ktoré boli vypálené v dôsledku sporov s chocholanskými kopanicami a so Starým Hrozenkovom. Po požiari zostali na kochanovských kopaniciach Švikruhovci, Antalovci a Breznickí.
Projekt vyhlásenia jednokosnej kvetnatej lúky s názvom Kurinov vrch za chránené územie pripravil občan našej obce Pavel Deván. Kurinov vrch sa stal prírodnou pamiatkou (t.j. maloplošným chráneným územím so IV. stupňom ochrany prírody). Dôvodom jeho vyhlásenia za prírodnú pamiatku je výskyt vzácnych rastlín - hadivky obyčajnej, archaického druhu papradia (s celistvými listami a osobitnou výtrusnou časťou), orchideí kruštíka močiarneho a hmyzovníka Holubyho, (s kvetmi podobajúcimi sa na čmeliaky, aby ich lákali k opeleniu).
Rozlievajúca sa voda zo studienky vyvierajúcej na vrchu tejto lúky vytvorila močaristý domov pre európsky chránený druh žaby - Kunku žltobruchú, ktorá sa tu rozmnožuje v diviačích rytiskách. Táto voda obsahuje veľa uhličitanu vápenatého a svojim pohybom vytvára nánosy vápenca. Vďaka nim sa často stáva, že voda tu tečie hore kopcom až kým si nevytvorí nový odtokový kanálik.
Kurinov vrch skrýva mnoho zvláštností. Vytvorením informačnej tabule chce dnešná generácia obyvateľov odovzdať odkaz svojim nasledovníkom, aby vedeli, kde žijú a čo je v ich životnom priestore dôležité ochraňovať, aby to zostalo zachované pre budúce generácie.
Veľkou škodou tejto akcie bol malý počet prítomných pri odhalení tabule z celkového počtu asi 100 účastníkov pochodu. Tí na nás čakali pri poľovníckej chate na Ždánovej. Zišli sa tu predovšetkým rodiny s deťmi v predškolskom veku. Opekačka v plnom prúde, obecné špekáčiky a slaninka konkurovali chuťou a vôňou hasičskému gulášu. K tomu čapované pivko alebo vinea - všetko ako stvorené pre hladných a smädných turistov. Po chvíli odpočinku a po doplnení síl Janka Vidová a Anka Gagová začali pripravovať súťaže pre deti. Najskôr sa hľadali poschovávané cukríky (pod stromom, nad stromom, v strome, na kríku, na zemí, pod lístím .......... z 50 cukríkov bolo nájdených 45), nasledovalo skákanie vo vreci, ktoré pre niektorých skončilo so slzičkami v očiach kvôli pádu a pre všetkých so slzami smiechu, keď sa do vriec vopchali maminy a potom aj oteckovia a starosta. Zlatým klincom programu sa tento rok stalo preťahovanie lanom. Najskôr sa proti sebe postavili dievčatá a chlapci, k slabším sa pridali mamy, čo vyprovokovalo aj tatkov a na koniec stáli pri lane takmer všetci. A keďže to dopadlo nerozhodne, súťaženia chtiví sa rozhodli postaviť sa proti traktoru. Keď traktor naštartoval a súperov potiahol o hodný kus, začali sa pridávať aj prizerajúci sa diváci až kým traktor chtiac-nechtiac nezačal cúvať. Toto zápolenie vyprovokovalo súboj titánov - proti porazenému traktoru a postavilo terénne auto. Kolesá sa zahrabávali do mäkkej pôdy, blato fŕkalo na všetky strany, ale ani jeden nepovolil. Zápas skončil bez víťaza, keď sa traktor začal dvíhať na zadné kolesá a situácia začala byť nebezpečná.
Na koniec futbalový zápas ukončený penaltovým rozstrelom. K tomu všetkému krásny slnečný deň ako vystrihnutý z turistickej príručky......
Tohtoročný pochod na Ždánovú bol naozaj výnimočný.
                                                                                   Mgr. Ema Michalcová, obecná kronikárka
Obecný úrad Adamovské Kochanovce ďakuje za pomoc pri tejto vydarenej akcii pánovi Breznickému z Chocholnej za pokosenie lúky, Jurajovi Švikruhovi za vyvezenie materiálu, hasičom a hasičkám DHZ Adamovské Kochanovce a Eme Michalcovej za pomoc a Jankovi Vidovi za organizáciu futbalového zápasu v prírode.
                                                                                   Anna Gagová

Fotogaléria