Preskočiť na obsah

Výstava pestovateľov ovocia, zeleniny a chovateľov drobných zvierat

Posledný septembrový víkend, teda 24. a 25. september, patril kultúrny dom a jeho dvor záhradkárom a chovateľom. Obecný úrad usporiadal výstavu ovocia a zeleniny a členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu chovateľov pripravili výstavu holubov, hydiny a králikov.
Na záhradkárskej výstave sa prezentovalo 23 vystavovateľov. Návštevníkov iste zaujali nádherné kvety, obrovské dyne, rôznorodosť zaváranín, byliniek, ovocia a zeleniny. Najväčšou atraktivitou boli sypané obrazy zo strukovín a rôznych plodov, ktoré pripravili kultúrna pracovníčka Anka Gagová a pani Vierka Bernátová z Melčíc - Lieskového.
Na chovateľskej výstave sa zišlo 35 vystavovateľov zo 14 miest. Prezentovali 25 plemien holubov, 16 plemien hydiny a 16 plemien králikov. Najviac vystavovateľov bolo z Nového Mesta nad Váhom. Vôbec po prvý krát boli na našej miestnej výstave vystavení holuby plemena „Parochniak", ktoré k nám priniesol mladý chovateľ Lukáš Otáhal zo Starej Turej.
Výstava bola ukončená v nedeľu popoludní vyhlásením víťazov. Víťaznú cenu v kategórii holubov získal Indický pávik mladej chovateľky Vanesy Otahálovej zo Starej Turej, čestné ceny získali Pražský krátkozobý letúň Ľubomíra Rybára z Beckova, Český stavák žltý Michala Kocúrika z Nového Mesta nad Váhom a King manželov Michalcových z Ivanoviec. Víťazom výstavy v kategórii hydina sa stali Vlašky strieborne sfarbené - mladý chovateľ Radoslav Letaši z Drietomy, čestné ceny získali Velsumka hrdzavo jarabičia - chovateľ Juraj Miškech z Chocholnej - Velčíc, Hempšírka a Plymutka biela - chovateľ Tibor Valovič z Kálnice. Česť domácich chovateľov obhájili chovatelia králikov Ing. Miroslav Mikula, ktorý si so svojou Činčilou veľkou vybojoval víťaznú cenu a Radoslav Rosík, ktorého Kalifornský králik si vyslúžil čestnú cenu. Ďalšie čestné ceny v kategórii králikov získali ešte Malý baran madagaskarový chovateľa Tibora Valoviča z Kálnice a Ohnivák havanovitý manželov Liptákových zo Zabudišovej.
Po vyhlásení víťazov nasledovala prednáška na tému „Rok strukovín". Prenášateľom bol Ing. Jozef Klemens, predseda Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Trenčíne. Svoj príhovor otvoril nie slovami o strukovinách, ale radami záhradkárom na aktuálne problémy. Tak sa účastníci prednášky dozvedeli, že hostiteľom hrdze hruškovej sú ihličnany, na ktorých táto hubová choroba prezimuje, alebo že mirabelka posadená v záhrade sťahuje na seba choroby a škodcov, alebo že pásavka zemiaková menej obľubuje žltomäsité odrody zemiakov... O strukovinách hovoril z pohľadu pestovateľa - napr. ako strukoviny správne hnojiť, že nepotrebujú dusíkaté hnojivá, pretože dusík sťahujú priamo zo vzduchu, ale potrebujú fosfor, aby mali bohatú úrodu. Hrach treba zasadiť začiatkom marca, najlepšie na „hniezda" a po jeho zozbieraní na jeho miesto zasadiť ešte zemiaky, aby sme dosiahli druhú úrodu... Množstvo zaujímavostí doplnil prednášajúci ešte aj po skončení svojej prednášky, keď odpovedal na otázky poslucháčov.
Výstavu navštívilo 246 záujemcov a ten, kto sa na výstavu nemohol prísť pozrieť osobne a mal možnosť sledovať novomestskú televíziu Pohoda, mohol si pozrieť aspoň krátku reportáž, ktorú bol televízny štáb natočiť priamo na výstave v sobotu dopoludnia.
Záhradkársku výstavu si prišli v pondelok 26. septembra pozrieť ešte deti z MŠ Lienkovo.

Mgr. Ema Michalcová, kronikárka
článok je súčasťou zápisu do obecnej kroniky za rok 2016

Fotogaléria