Preskočiť na obsah

Výstava "Retro z povaly"

Ktosi zapol telku,
ako býva zvykom,
vysielali práve
film pre pamätníkov.
Z rozosmiatych tvárí
a zuniacich krokov
dýchla atmosféra
50-tych rokov...

- slová tejto elánovskej pesničky dokonale vystihujú výstavu Retro z povaly, ktorú sme si mali možnosť pozrieť v sále kultúrneho domu v Adamovských Kochanovciach v dňoch 23.-24. septembra. Z predmetov, ktoré tu boli vystavené, dýchala atmosféra nielen 50-tych rokov, ale aj časov nie až tak dávno minulých, o čom hovorili reakcie návštevníkov. Najčastejšia odozva bola : „...takéto sme mali doma, to si ešte pamätám... ". Niekto spoznal mlynček na kávu, iný babkin plášť do dažďa, ďalší rádio či fotoaparát... Vidieť sa dalo naozaj všetko možné. Od porcelánu, kávových súprav, cez ozdobné predmety z fúkaného skla, vianočné ozdoby, kuchynské náradie a prístroje (ktoré doteraz fungujú), hračky, oblečenie, kabelky, dámske lodičky, rádiá, fotoaparáty, kotúčové magnetofóny, LP platne, knihy, obrazy, zástavky, kancelárske písacie stroje až po tienidlá na lustre, ktoré poslúžili aj ako vázy na kvety... a aj spomenutú telku.
Osobitnou kapitolou vystavených predmetov tvorili veľký štátny znak z čias prezidentovania Gustáva Husáka spolu s jeho portrétom, odznakmi a písomnými dokumentmi. Vďaka nim si mnohí spomenuli ako vyzeral členský preukaz ROH či Červeného kríža, pozvánky na rôzne schôdze, či obežníky. Všetky vypovedali o dnes už takmer zaniknutej stránke spoločenského života - o spoločenských organizáciách. Záhradkári, chovatelia, modelári, rádioamatéri, ochotnícki divadelníci, filatelisti, ochranári... Ľudia si zakladali tieto organizácie, aby mali priestor na tvorivú činnosť, za účelom sebarealizácie či naplnenia osobných ambícií, ktoré socialistický režim umožňoval iba vybraným členom KSČ.
Cez víkend si výstavu prišlo pozrieť a do pamätnej knihy sa zapísalo 122 návštevníkov. Vo vestibule ich vítala nástenka s fotogalériou z rôznych obecných aktivít a zoznam prispievateľov.
V pondelok navštívili výstavu žiaci základnej školy z Melčíc- Lieskového.

Mgr. Ema Michalcová, kronikárka
Článok je súčasťou zápisu do obecnej kroniky za rok 2017


Všetkým prispievateľom ďakujeme za ich ochotu hľadať po povalách a pivniciach odložené veci a poskytnúť ich na výstavu.
Menovite - Vidovej Janke, Gagovej Anke, Konečnej Oľge, Škvarilovej Pavle, Mikušovej Emílii, Križkovej Emílii, Križanovej Danke, Kadlečíkovi Rudolfovi, Šebánovej Jarke, Malíkovej Vierke, Pavlíkovej Majke, Solaříkovej Lenke, Mitanovej Marte, Holáskovej Oľge, Capákovej Marte, Kuchtovej Emílii, Capákovej Oľge.
Veľká vďaka patrí Janke Vidovej a Vierke Malíkovej, ktoré pomohli s realizáciou výstavy.
Ďakujeme Križkovej Emílii, Križanovej Danke, Kuchtovej Katke a Šedivej Janke za dozor na výstave.
                                                                                          Gagová Anna, kultúrna pracovníčka

Fotogaléria