Anna Starostová - 100 ročné jubileum

Veľmi vzácne životné jubileum 100 rokov, oslávila 24. februára 2008 v kruhu svojich najbližších, pani Anna Starostová.

Veľmi vzácne životné jubileum 100 rokov, oslávila 24. februára 2008 v kruhu svojich najbližších, pani Anna Starostová.

Pripájame sa k množstvu gratulácií od predstaviteľov obce, ev. cirkevného zboru, susedov, ďalších priateľov a známych a prajeme oslávenkyni pokojný život a veľa lásky svojich najbližších.

ciara

Život pani Anny Starostovej, tak ako ho podľa jej rozprávania zaznamenala pred dvoma rokmi pre obecné noviny,  p. Jana Vidová:

„Šťastie s nešťastím sú v živote takisto späté, ako spánok a bdenie. Jedno nemôže byť bez druhého a jedno jestvuje kvôli druhému."

Goethe

V poctivo prežitom  (teraz už 100-ročnom) živote pani Anny Starostovej sa striedalo šťastie s nešťastím ako v úvodnom citáte.

Keď sa na sklonku zimy - 24.2.1908 narodila v rodine Kudlových v Malých Bierovciach, bola prvé dieťa. Postupne do rodiny pribudlo ďalších 6 súrodencov, o ktorých sa ako najstaršia pomáhala starať. Do Evanjelickej školy v Kochanovciach to mala na skok, ale keď prišiel čas ísť do učenia - chcela sa stať krajčírkou - nebolo z čoho školu platiť. A naviac v tom čase zomrel aj otec - tak mladej Aničke zostali len dopichané šikovné ruky na vyšívanie a šitie ihlou. K tomu sa za dlhých zimných večerov pridružilo aj tkanie ľanového plátna, zošívanie plachiet dievkam do výbavy, s krásnymi stehami „rybacím chvostom" alebo „hrachovinkou". To všetko neskôr naučila aj svoju jedinú dcéru Evku - ale nepredbiehajme.

Po smrti otca prebrala časť starostlivosti o mladších súrodencov, začala chodiť po robotách na gazdovstvá. A veru sa dostala aj do Čiech, keď tu nebolo pracovných príležitostí. Svoju životnú lásku ale spoznala v roku 1935 v susednom Lieskovom. A že to bola skutočná láska, o tom svedčí aj prekonanie v tom čase veľkých náboženských predsudkov. Ona evanjelička  a mládenec - Jozef Starosta, katolík. Zosobášili sa v tichosti, v jeden piatkový podvečer v evanjelickom kostole.

Manžel robil na železnici, ona sa starala o domácnosť a o postupne pribúdajúcich pätoro  detí. Aj s nimi si chodila privyrábať na gazdovstvá. Počas 2. svetovej vojny si užila krušné časy, keď manžela cez mobilizáciu , ako iných, odviezli. Širokou zásterou zakrývala strach o neho, aj o svoj drobizg, ktorý nechápal krutosť vojny.

Keď sa v 50-tych rokoch začali zakladať družstvá, bola medzi prvými družstevníkmi. Rodina sa pozviechala, bolo o čosi viac peňazí, ale za cenu nesmiernej driny - skorého ranného vstávania do maštalí, za rátanie nadojených litrov a odpracovaných jednotiek na poliach.

Ale popri ťažkej drine si našla čas aj na oblaženie ducha. Spomína ako za slobodna s Jánom Zongorom a Pavlou Novákovou hrala 3 krát divadelný kus Kamenný chodníček, spomína si aj na divadelné hry pod taktovkou pána učiteľa Líšku.

Pracoval stále- aj v dôchodku. Dokonca ešte v osemdesiatke brigádovala v chmelnici. Inak nevedela. Bol to jej životný údel, neustále práca.

Najväčšou ranou v živote matky je, keď musí oplakať smrť svojho dieťaťa. A tú oplakávala pani Starostová dvakrát, a vlastne si poplakáva stále. Drobná, zrobená starenka, ktorá ani nechcela, aby sme zverejňovali jej životný príbeh. Sedela v čistučkej kuchyni s plechovým hrnčekom naplneným bielou kávou v starostlivosti najmladšej dcéry Evky.

Spomínala na zašlé časy, na svojich synov, súrodencov, ktorí ešte žijú a radi ju navštevujú. Nesťažovala sa na choroby, či boľavé kĺby, hoci ďalej ako do záhrady by už neprešla. Presne mala zrátaných svojich 11 pravnúčat a 9 vnúčat.

Želáme babičke Aničke, aby takto v kruhu svojich blízkych oslávila aj svoju storočnicu.

ciara

Želanie spred dvoch rokov sa vyplnilo a  pani Anna Starostová naozaj oslávila svojich vzácnych 100 rokov. Blahoželáme.

Dátum vloženia: 24. 2. 2008 18:03
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 4. 2021 18:04