Dom sociálnych služieb Adamovské Kochanovce

Dom sociálnych služiebSídlom domova sociálnych služieb je barokový  kaštieľ v časti Adamovce, ktorý bol postavený okolo roku 1760. Posledným vlastníkom kaštieľa bola krátko po II. svetovej vojne talianska rodina Noris Sizzo. Jeho areál  tvorí zachovalý anglický park, v ktorom sa nachádzajú  i exotické dreviny a krásny exemplár tisu obyčajného /taxus baccata/. Po II. svetovej vojne v ňom bol umiestnený domov dôchodcov. V apríli 1962 bol domov reprofilizovaný na Ústav sociálnej starostlivosti pre deti a mládež vo veku od 3 do 26 rokov.  Kaštieľ i park sú zapísané v štátnom zozname kultúrnych pamiatok.

Domov sociálnych služieb - Adamovské Kochanovce (ďalej len DSS) je zariadenie s celoročným pobytom pre deti a plnoleté fyzické osoby - ženy a mužov, ktorí sú odkázaní na pomoc inej fyzickej osoby a ich stupeň odkázanosti je najmenej V. podľa prílohy č.3 zákona č.448/2008 Z.z. o sociálnych službách, alebo fyzickej osobe, ktorá je nevidiaca alebo prakticky nevidiaca a jej stupeň odkázanosti je najmenej III. podľa prílohy č.3 zákona č. 448/2208 Z.z. o sociálnych službách. Tým, že DSS Adamovské Kochanovce je zariadenie pre mentálne postihnuté deti a dospelých i  práca odborných pracovníkov je zameraná zvlášť na skupinu detí a zvlášť na dospelých.

V súčasnosti je v domove poskytovaná komplexná starostlivosť pre deti a dospelých s rôznym stupňom mentálneho postihnutia, od ľahších foriem, a až po hlboké, s pridruženými zmyslovými poškodeniami, alebo zdravotnými komplikáciami. Klienti sú rozdelení do skupín podľa stupňa postihnutia.

O klientov sa stará zdravotnícky personál, ergoterapeuti, sociálni pracovníci, administratívny a obslužný personál. Výchovná práca u detí je zameraná na zmyslovú, rozumovú, rytmicko-pohybovú a výtvarnú výchovu. Dospelým klientom sa zabezpečuje ergoterapia. S klientmi  sa pracuje skupinovo i individuálne. Cieľom výchovného snaženia je vybaviť dieťa poznatkami a praktickými zručnosťami (najmä sebaobsluha) a maximálny, čo najvšestrannejší komplexný rozvoj osobnosti v intenciách stupňa postihu, ktoré by mu aspoň čiastočne umožnili zapojiť sa v čo najvyššej možnej miere do spoločenského života.

V podmienkach DSS ide hlavne o osvojenie si základných hygienických, sebaobslužných a spoločenských návykov, rozvíjanie sociálnej komunikácie, upevňovanie pracovných návykov a zácvik na jednoduché práce, v súlade s ich zdravotným stavom a schopnosťami.

V rámci zamerania môžeme pracovnú terapiu rozdeliť na

1. keramika a tkáčstvo
2. pomocné práce v exteriéri a práca s drevom
3. vyšívanie a ručné (tvorivé) práce

Pre relaxáciu sa v letných mesiacoch využíva predovšetkým exteriérový bazén a počas celého roku sauna a posilovňa. Vo voľnom čase sa klienti venujú kultúrno-spoločenskej činnosti a  športovým aktivitám, v ktorých už dosiahli zaujímavé výsledky v domácich i zahraničných súťažiach v rámci Slovenského hnutia špeciálnych olympiád. Darí sa im najmä v plaveckých a atletických disciplínach,  v cyklistike a v behu na lyžiach. Zúčastnili sa medzinárodných športových olympiád v Poľsku, Rakúsku, Nórsku a Slovinsku. V rámci dramatickej výchovy nacvičujú divadelné pásma, s ktorými sa zúčastňujú festivalu Trenčiansky Omar v Slávnici a v Trenčíne. Dramatický krúžok sa zapája aj do kultúrneho života obce i kraja.

V rámci ergoterapie majú starší klienti vytvorené skupiny, vedené ergoterapeutmi. Náplňou práce týchto skupí­n je vykonávať rôzne pracovné činnosti - pomáhať pri prevádzke zariadenia, v kuchyni, práčovni, pri údržbe parku atď. Pre samostatných klientov je vybudované "chránené bývanie ". Stupeň socializácie napomáhajú zvyšovať i spoločné oslavy sviatkov. Viackrát v roku je zorganizovaná veselica so živou hudbou, diskotéky a podujatia s amatérskymi i profesionálnymi umelcami, športovcami atď. V roku 2010 v zariadení režisér Štefan Párnický nakrúcal epizódy slovenského filmu Čerešňový chlapec. Film bude mal premiéru v roku 2011.

V rámci spolupráce s neziskovou organizáciou Dr. Klaun sú organizované divadelné predstavenia s profesionálnymi umelcami. Časté sú návštevy krajského mesta Trenčín, na kultúrne, športové a spoločenské podujatia, ktoré sú veľmi obľúbené. Klienti sa zúčastňujú rôznych výletov, rekreačno-rehabilitačných pobytov v rámci Slovenska i v zahraničí (Taliansko, Chorvátsko). Klienti sa podľa svojich možností radi zapájajú aj do spoločenského života obce. Všetky tieto podujatia a aktivity prispievajú k skvalitňovaniu životných podmienok klientov a aspoň čiastočne sa približujú spôsobu života zdravej populácie.

Kontakt:
Domov sociálnych služieb - Adamovské Kochanovce, 913 05 Adamovské Kochanovce 122

tel.: 032/649 02 65

email:  info@csskochanovce.sk