Obec Adamovské Kochanovce
Adamovské
Kochanovce

Mokrade

Mokrade v našom katastri

Macejovská           10 000 m2          Adamovské Kochanovce         TN       kateg. L (lokálny význam)

PP Kurinov vrch      13 000 m2          Adamovské Kochanovce         TN       kateg. R (regionálny význam)

     Genofondovo bohaté plochy Macejovská i Ždánová sú významné prítomnosťou penovcových močiarov, na ktoré sú viazané viaceré vzácne druhy flóry i fauny. O tieto plochy sa ochrana prírody zvlášť stará, aby nezarástli krovím, aby sa tu nehromadila starina a aby sa zachoval ich vodný režim.

 

Čo sú mokrade

     V prírodných podmienkach strednej Európy sú za mokrade považované všetky biotopy, ktorých existencia je podmienená prítomnosťou vody. Sú to územia s močiarmi, slatinami, rašeliniskami a vodami prírodnými alebo umelými, trvalými alebo dočasnými, stojatými aj tečúcimi. Znamená to, že medzi mokrade patria všetky územia prírodného aj umelého pôvodu, kde je vodná hladina na povrchu, alebo blízko povrchu pôdy, alebo kde povrch pokrýva plytká voda, ako aj potoky, rieky a vodné nádrže.

Význam mokradí

     Významnosť mokradí je úzko spojená s ich funkciami v ekosystéme, ktoré sa stávajú nepostrádateľné aj pre človeka.

Mokrade majú význam:

  • Pre zachovanie rozmanitosti živých organizmov, ktoré je podmienené pestrosťou stanovíšť vznikajúcich v závislosti od hladiny podzemnej vody.
  • Ako prirodzené čističky vôd sa podielajú na odstraňovaní chemických a organických odpadov, živín ako aj sedimentov, zadržiavajú vodu v krajine.
  • Ako kontrolný mechanizmus povodní a ochrany pred eróziou, sú zdrojom pitnej a užitkovej vody.
  • Socioekonomický - pri produkcii dreva, pasení, chove rýb a v neposlednom rade ako základ rekreačných a turistických aktivít človeka.

Lokálne významné mokrade (L)

     K mokradiam lokálneho významu zaraďujeme menšie lokality ovplyvňujúce najbližšie okolie, so sústredeným výskytom bežných druhov rastlín a živočíchov viazaných na mokrade. Patria k nim aj mokrade s miestnym hydrologickým významom a lokality významné svojou ekostabilizačnou funkciou, napríklad ako liahniská obojživelníkov, lokality významné produkciou rýb a podobne. 

Regionálne významné mokrade (R)

      Do kategórie mokradí regionálneho významu patria lokality rôznej veľkosti s výraznejším hydrologickým, biologickým a ekologickým ovplyvňovaním okolia (minimálne niekoľkých obcí). Zaraďujeme k nim aj lokality výskytu významných chránených a ohrozených druhov fauny a flóry. Regionálne významné sú aj chránené územia, územia netypické alebo naopak charakteristické pre daný región.

Život v obci

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 19. 9. 2021
polojasno 16 °C 8 °C
pondelok 20. 9. zamračené 17/6 °C
utorok 21. 9. polojasno 17/6 °C
streda 22. 9. slabý dážď 12/9 °C

Mobilná aplikácia

mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Voľne k stiahnutiu:

google play

app store

 

OZV- Naturpack

natur pack

informácie e-mailom

Novinky e-mailom